banner ekologia

Znaki ekologiczne

Dzięki znakom ekologicznym, które widnieją na produktach, opakowaniach lub żywności, możemy stwierdzić czy są przyjazne dla środowiska.

Znakowanie produktów jest odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa. Pozwala na wyróżnienie pewnej grupy produktów spełniających określone wymagania spośród innych należących do tej samej kategorii.

Ekoznaki w Europie są nadawane przez wyznaczone organizacje publiczne bądź prywatne. W Polsce tę funkcję pełni Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

eco


Oficjalny znak ekologiczny w Polsce - Znak EKO, przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji dla produktów przemysłowych. PCBC przyznaje Znak EKO polskim i zagranicznym produktom, które nie powodują negatywnych skutków dla środowiska naturalnego oraz spełniają szereg kryteriów odnoszących się do ochrony zdrowia, środowiska oraz ekonomicznego wykorzystania zasobów.

eco_label

ECOLABEL - znany także jako Stokrotka lub Margerytka to oficjalny znak, nadawany produktom spełniającym wymagania uzgodnione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Otrzymanie tego znaku jest równoznaczne ze spełnianiem najostrzejszych norm środowiskowych. Ecolabel przyznaje się w 24 kategoriach, do których należą między innymi AGD, detergenty, tekstylia oraz papier.

rolnictwo_ekologiczne

Znak Rolnictwa Ekologicznego Unii Europejskiej. Produkty znakowane muszą pochodzić z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Użycie tego znaku gwarantuje, że produkt spełnia wymogi oficjalnego nadzoru, pochodzi bezpośrednio od producenta lub został przygotowany w zamkniętym opakowaniu oraz zapewnia, że przynajmniej 95% składników produktu zostało wyprodukowane metodami ekologicznymi

blekitny_aniol

 

Błękitny Anioł - to najstarszy znak ekologiczny, który funkcjonuje do tej pory. Niemieckie Ministerstwo Środowiska wymyśliło go w 1977 roku by wyróżnić firmy produkujące w sposób przyjazny dla środowiska. Dziś znajdziemy go na ponad 3 tys. rozmaitych produktów od szczoteczek do zębów po telefony komórkowe.

zielony_produkt

Zielony punkt - oznacza, że producent danego opakowania wniósł za nie opłatę na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań (w Polsce jest to Rekopol)

recykling


Nadaje się do recyklingu - umieszczany jest na produktach (np. tworzywach sztucznych, aluminiowych puszkach), które mogą być powtórnie wykorzystane czyli poddane recyklingowi. Jeśli obok strzałek jest dodatkowo cyfra i napis, oznaczają one nazwę surowca użytego do produkcji. Jeśli w pętli jest liczba oznacza ona, ile procent surowców wykorzystanych do produkcji danego przedmiotu pochodziło z recyklingu.

nie_testowane_na_zwierzetac

 

Nie testowany na zwierzętach – znak ten najczęściej pojawia się na kosmetykach. Informuje nas, że w badaniach laboratoryjnych przeprowadzanych przed dopuszczeniem produktu na rynek nie brały udziału zwierzęta. Takie samo znaczenie mają umieszczane na opakowaniach napisy, np. Animal Friendly i literki: np. BWC (Beauty Without Cruelty)

opakowanie_do_wykorzystania


OPAKOWANIE DO PONOWNEGO WYKORZYSTANIA.

Symbol ten oznacza, że po wykorzystaniu produktu jego opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania co najmniej drugii raz - nie staje się odpadem. Znak można znaleźć na kontenerach, beczkach, pudełkach, puszkach, kanistrach...

opakowanie_biodegradowalne

 

OPAKOWANIE BIODEGRADOWALNE, które w czasie kompostowania nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji.

dbaj_o_czystosc


DBAJ O CZYSTOŚĆ. Symbol przypomina, że opakowanie po zużytym produkcie należy wyrzucić do kosza, tak aby nie zaśmiecać otoczenia.

bezpieczny_dla_ozonu

Bezpieczny dla ozonu - znaczek z kulą ziemską informuje, że produkt nie zawiera niszczących powłokę ozonową gazów - freonów. Oprócz polskiego napisu "Bezpieczny dla ozonu" możemy znaleźć: OZONE FRIENDLY, OZON FREUNDLICH, ohne FCKW, CFC free.

Dane kontaktowe

logo mobile

ul. Czarnołęcka 26D
04-740 Warszawa

edi@edi.edu.pl
Telefon: 22 509-86-70
Faks: 22 509-86-71

SubskrypcjaObserwuj nas

meta facebook

Ta strona używa plików Cookies oraz działa zgodnie z Polityką prywatności.

Polityka prywatności